مراحل تولید جوراب

دستگاه جوراب بافی

مراحل تولید جوراب ، در این مطلب گام به گام مراحل تولید جوراب را با ذکر تمام دستگاه های موردنیاز ، بیان خواهیم کرد اگر شخصی هستید که به تازگی تصمیم به تاسیس تولیدی جوراب دارید تمام مطلب را با دقت مطالعه کنید و در پایان برای اطمینان بیشتر در خصوص دستگاه ها و نحوه خرید آن ها، گام های تحقیق و مقایسه را طی کنید و اگر خواننده ای هستید که می خواهید با تمام مراحل تولید جوراب آشنا شوید؛ این مطلب تمام سوال های شما را در مورد مراحل تولید جوراب پاسخ خواهد داد، بنابراین با ما همراه باشید.

مرحله تاسیس تولیدی جوراب :

هر جورابی در کارگاه، تولیدی یا کارخانه جوراب بافی، تولید و بافته می شود که آن تولیدی یا کارگاه، مجوز صنف کشباف را برای تولید جوراب داشته باشد. در ادامه ضمن معرفی دستگاه های مورد نیاز جوراب بافی، تفاوت های آن ها را با ذکر علت بیان خواهیم کرد و اگر جورابی با طرح خاص توسط دستگاه متفاوتی تولید می شود؛ آن دستگاه را با ذکر تفاوت و مزیت هایش نسبت با سایر دستگاه ها معرفی خواهیم کرد و در پایان از انواع مختلف جوراب و تمایز در تولید آن ها غافل نمی شویم و تا حد امکان سابقه ای جوراب و جنس های متفاوت و طرح های پرطرفدار را بیان می کنیم.

پیش نیاز های کارگاه یا تولیدی جوراب از منظر دستگاه های مورد نیاز :

1. انتخاب مکان مناسب با توجه به نوع دستگاه جوراب بافی و تعداد دستگاه ها اولین گزینه می باشد که اگر با شناخت دستگاه بافنده جوراب مکانیکی، تصمیم به خرید آن داشته باشید باید سایز و وزن آن را در نظر بگیرید تا بتوانید در مکان مقصد از آن استفاده کنید و برای سایر وسایل جوراب بافی، فضای کافی داشته باشید و همچنین از وزن دستگاه ها غافل نشوید.

اگر در ساختمان بدون آسانسور هستید وزن دستگاه را برای حمل و نقل در نظر بگیرید یا در صورت وجود آسانسور امکان استفاده از آن برای حمل و نقل و سایز درب آسانسور و مطابقت آن با دستگاه را در نظر بگیرید.

نکته دیگر میزان صدای تولیدی هنگام کار با این دستگاه ها می باشد که در این مورد مکان آپارتمانی یا محیطی که باعث آزار همسایه ها شود برای این کار توصیه نمی شود، چرا که این دستگاه ها صدای زیادی دارد و صدای دستگاه بافنده جوراب مکانیکی در تولیدی جوراب از صدای دستگاه بافنده جوراب کامپیوتری بیشتر است و همان طور که می دانید هر قدر دستگاه بافنده جوراب بیشتر کار کند روان تر می شود بنابراین می توانید شبانه روز از آن استفاده کنید و این مورد ممکن است در صورت عدم انتخاب مکان درست ، دردسرهایی را برای شما به همراه داشته باشد .

موارد بیان شده به تنهایی برای انتخاب مکان تولیدی کافی نیست بلکه باید تهویه و سهولت در تردد و امنیت مکان و عوامل دیگر را به درستی در نظر بگیرید تا سراغ مابقی مراحل تولید جوراب بروید.

2. وسیله دیگر در تولیدی های جوراب بافی ، گردباف جوراب است که نحوه عملکرد آن را در ادامه مطلب به طور کامل شرح خواهیم داد و در این جا تنها به نام آن اکتفا می کنیم و بیان این نکته می تواند مفید باشد که تعداد گردباف به شرایط و میزان تولید شما و کیفیت مورد نظر محصول نهایی و جنس جوراب تولیدی شما بستگی دارد .

3. دستگاه بافنده جوراب گران ترین دستگاه شما در تولیدی جوراب است و چرخ هایی چون چرخ خیاطی سردوز (زیگزاگ) که در ادامه به توضیح و انواع مختلف آن خواهیم پرداخت و چرخ پس دوز جهت پاچه جوراب و چرخ دونه گیر برای پنجه گیری ، قیمت های کمتری نسبت به دستگاه بافنده اصلی دارند و البته تمام این چرخ های عنوان شده بسته به جنس و مارک خود ، قیمت های متفاوتی دارند که در ادامه به تفکیک بیان خواهیم کرد که آیا می توان از چرخ های دست دوم استفاده کنیم یا خیر ؟

4. در نهایت برای شکل گیری و مناسب سازی محصول نهایی و شکل دلخواه جوراب و قالب دهی آن از دستگاه بخار یا دستگاه قالب دهی که مطابق با عمل اصلی خود نام گذاری شده است استفاده می کنیم. به دستگاه های بخار یا قالب دهی، در صنعت boarding نیز گفته می شود و یادگیری تمام اصطلاحات موجود در این حرفه نیز مفید است.

5. دستگاه هایی که در این قسمت بیان می شود از ملزومات هر تولیدی جوراب نیست و به صورت دلخواه و متناسب با محصولی که در نهایت می خواهید عرضه کنید می توانید از آن ها استفاده کنید . این موارد آپشن هایی هستند که می توانند محصول شما را از سایر محصول ها متمایز کنند اما در شروع کار با سرمایه اولیه لزومی در خرید آن ها وجود ندارد و اگر در کار خود سود مطلوبی داشته باشید می توانید برای ارتقای محصول خود از چرخ راسته دوز، دستگاه گلدوزی، محزن شستشو و خشک کن، دستگاه های پکینگ و بسته بندی و سایر دستگاه ها استفاده کنید.

مرحله اول : بافت جوراب توسط دستگاه بافنده مکانیکی یا دستگاه بافنده جوراب کامپیوتری

ابتدا به طور مختصر به بیان تفاوت ها و مزیت های هر کدام از این دستگاه ها می پردازیم گاها بیان می شود که دستگاه جوراب بافی مکانیکی و دستگاه جوراب بافی کامپیوتری در تولید جوراب در صورت یکسان بودن شرایط ، تفاوتی از لحاظ عملکرد ندارند اما در قیمت آن ها تفاوت وجود دارد دستگاه جوراب بافی مکانیکی بسیار ارزان تر از دستگاه جوراب بافی کامپیوتری است و در عوض جوراب های فانتزی و طرح های مختلف را می توان با دستگاه بافنده کامپیوتری تولید کرد و دستگاه بافنده مکانیکی در تولید جوراب تنها خطوط ساده و اشکال هندسی مثل لوزی و دایره را دارد و اگر بخواهید طرح را تغییر دهید این کا در دستگاه بافنده مکانیکی زمان زیادی را از شما خواهد گرفت .

در خصوص سرعت تولید نیز گفته می شود تفاوت چندانی وجود ندارد اما اگر از منظر سخت گیرانه و دقیق بررسی کنیم سرعت تولید دستگاه بافنده کامپیوتری از دستگاه بافنده مکانیکی بیشتر است و کار کردن با دستگاه بافنده کامپیوتری در تولید جوراب راحت تر است و این مزیت با داشتن طرح های متفاوت همراه است اما در هنگام کار کردن با دستگاه بافنده کامپیوتری نیز لازم است مدت کافی را با دستگاه بافنده کامپیوتر کار کرده باشید .

طرز کار تولید جوراب با دستگاه بافنده :

همان طور که گفتیم دستگاه بافنده مکانیکی و کامپیوتری تفاوت هایی دارند اما هر دو در سیستم کنترلر یا همان مغزی دستگاه یکسان هستند و این قسمت به علت کنترل عملکرد دستگاه باعث می شود در نهایت هر دو دستگاه، محصول یکسانی را ارائه دهند و معمولا از روش بافت چرخشی برای تولید انواع جوراب استفاده می کنند ماسوره ها قسمتی هستند که در هر دو دستگاه موجود می باشند و نخ مورد نیاز با قرقره یا همان صفحه ماسوره که عمدتا برای دسترسی بهتر قسمت پشت دستگاه تعبیه می شوند، مواد اولیه را به سمت سیلندر بافنده هدایت می کنند.

بافت جوراب قسمت های مختلفی به نام ساق، کش، پاشنه، پنجه، کف جوراب و حتی طرح های گل جوراب است که باید با تمام آن ها آشنا باشید و تمام این مراحل توسط دستگاه بافنده انجام می شود و شخض اپراتور تنها نقش نظارت در عملکرد دستگاه و تولید محصول نهایی از نظر کیفیت را دارد.

تا این مرحله لازم به بیان است که طرح های سه بعدی یا برجسته ای در مدل های جوراب وجود دارد که تولید آن ها از نظر سهولت و کیفیت در دستگاه بافنده کامپیوتری بهتر است چرا که می توان در صورت حرفه ای بودن از شگردهایی استفاده کرد که همان طرح ها را با دستگاه بافنده مکانیکی نیز پیاده سازی کرد اما این کار به علت مقایسه طرح نهایی و محصول تولیدی جوراب، توصیه نمی شود. تا این قسمت تمام کار برعهده دستگاه بافنده جوراب بود بعد از جدا کردن محصول ناتمام تولیدی تا این مرحله، لازم است بعد از قیچی زدن نخ های اضافی سه مرحله دیگر که در ادامه بیان می کنیم انجام شود.

مرحله دوم : سردوزی در تولید جوراب

اگر مراحل قبل را انجام دهید، بعد از جدا کردن محصول از دستگاه بافنده جوراب چه مکانیکی و چه کامپیوتری، مشاهده می کنید قسمت هایی در جوراب وجود دارند که ناقص هستند یا به اصطلاح، باز هستند. این قسمت ها روی پنجه جوراب و انتهای ساق جوراب می باشد البته ممکن است طرح های جوراب انواع مختلف بچه گانه، طرح کالج، برجسته، زیر زانو و … داشته باشد.

هرکدام از موارد بیان شده باشد لازم است مرحله سردوزی انجام گیرد همین طور هرچه این مرحله توسط دستگاه معرفی شده سردوز، با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود محصول نهایی با کیفیت تر و زیباتر خواهد بود بنابراین از اهمیت این قسمت غافل نشوید. حرفه ای بودن شما و کیفیت محصول شما در همین قسمت های ظریف مشخص خواهد شد.

مرحله سوم : پس دوزی در تولید جوراب

در مرحله پس دوزی همان طور که از نام آن مشخص است پس دوزی جوراب انجام می شود و ایرادهای احتمالی موجود در محصول در این قسمت برطرف می شود و محصول تولیدی بعد از تایید نهایی از حیث کیفیت دوخت و سایر جنبه ها به مرحله آخر می رود.

مرحله چهارم (آخر) : اتو کاری و بسته بندی در تولید جوراب

دستگاه اتو ، قیمت زیادی ندارد و این قسمت وقت زیادی از شما نمی گیرد. اگر حرفه ای باشید هر جفت را به سرعت اتو می کنید و برای بسته بندی می فرستید.

تا این جا، نکات کلی تولید جوراب را بیان کردیم و بعد از این مراحل بیان شده سراغ بسته بندی و بازار فروش محصول می رسد که در این مطلب بیان نمی شود اما نکته ای که بیان آن خارج از لطف نیست این می باشد که به بازار و اقلیم فروش محصول خود را بررسی کنید اگر در اقلیم سرد هستید جوراب های ضخیم تری را تولید کنید یا در صورت داشتن زمان درباره حساسیت های پوستی و عرق کردن پا تحقیق کنید و از جنس نخ در تولید جوراب استفاده کنید که چنین مشکلاتی را در پی نداشته باشد تا بتوانید جایگاهتان را در بازار تثبیت کنید و مشتری های خود را به طور دائم داشته باشید باز هم به این حد اکتفا نمی کنیم و در ادامه نکات مهمی را در خصوص جنس نخ ، دستگاه سردوز و … بیان می کنیم .

جنس نخ به صرفه و مرغوب برای تولید جوراب :

برای معرفی نخ مرغوب در جهت تولید محصول با کیفیت باید 4 نوع نخ مورد استفاده را در تولید جوراب بافی به شما معرفی کنیم نخ رو _ نخ زیر _ نخ کش _ نخ مارک و نخ قبل از کش ، تعریف هر یک به شرح زیر است :

نخ رو = این نخ همان رنگ یا جنسی است که شما جوراب را در نهایت به آن رنگ می بینید.
نخ زیر = اگر داخل جوراب را نگاه کنید شاهد نخ زیر و رنگ آن خواهید بود.
نخ رو می تواند از جنس های پنبه _ هندی _ چینی و … باشد. نخ زیر نیز می تواند اسپاندکس کاور _ اسپاندکس کاور پلی استر یا کاور نایلون باشد.

اگر بخواهید محصول خوبی را تولید کنید از نخ پنبه برای قسمت نخ رو و از نخ اسپاندکس کاور نایلون به عنوان نخ زیر استفاده کنید برای قسمت نخ کمکی نیز می توانید از نخ اس و زد استفاده کنید . تمام نخ های بیان شده دارای سایز و نمره متفاوتی هستند که به سیلندر دستگاه بافنده شما بستگی دارند.

نخ چینی و ایرانی در بازار موجود می باشد که نام آن ها از نام کشورهای تولید کننده آن ها گرفته شده است. در یک جمله می توان گفت کیفیت نخ ایرانی بهتر از نخ چینی است و متناسب با کیفیت بالا، نخ ایرانی قیمت بالاتری نیز دارد. نمره نخ چینی 64 است و به همین خاطر نام دیگر نخ چینی، نخ 64 یا نخ 1/30 است.
نخ اسپان چیست؟ به نخ ریسیده شده به اصطلاح، نخ اسپان گفته می شود که نمره آن ها عمدتا به واحد انگلیسی بیان می شود .

9 thoughts on “مراحل تولید جوراب

  • saeid Ashouri says:

   سلام به شما دوست عزیز
   ببیند شما کتناسب با بودجه ای که دارید می تونید از دستگاه جوراب بافی کامپیوتری و یا دستگاه جوراب بافی مکانیکی استفاده کنید که برای آشنایی با این دستگاه ها مقاله هاش در سایت موجود هستند.
   در ضمن برای ایمنکه بتونید در تولید و پخش جوراب موفق باشید، ما بهتون دستگاه جوراب بافی کامپیوتری را پیشنهاد می دیم.

  • saeid Ashouri says:

   حتما نحوه راه اندازی تولید جوراب و همینطور راه اندازی جوراب نانو را برای شما شرح خواهیم داد.

 1. امیر says:

  یعنی جوراب های تولیدی با دستگاه مکانیکی فروش کمی دارن؟ برای شروع مکانیکی خوبه یا نه چون دستگاه مکانیکی ارزون تره ؟
  و در آخر چطوری با دستگاه مکانیکی روی جوراب طرح بزنیم ؟

  • saeid Ashouri says:

   سلام نه اینکه فروش نداشته باشند. ولی تنوع و طرح هایی که دستگاه جوراب بافی کامپیوتری می تونه روی جوراب ایجاد کنه بیشتر هست و در نتیجه مشتری بیشتری را به خودش جذب می کنه. ولی برای شروع کار یک تولیدی جوراب، فکر نمی کنم که استفاده از دستگاه مکانیکی خیلی بد و نا امید کننده باشه اصلا این طور نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

با ما در ارتباط باشید...

×