تولیدی جوراب مردانه

تولید جوراب مردانه

جوراب های مردانه از جمله موارد پوششی هستند که تاثیر بسیاری در استایل و تیپ آقایان می گذارند. امروزه تولیدی های جوراب مردانه در تلاش هستند تا با ارائه طرح های متنوع و همینطور مناسب با موقعیت های مختلف تولید و به بازار عرضه می کنند.

تاریخچه جوراب مردانه

تولیدی جوراب مردانه ، گفته می شود تاریخچه پوشش جوراب ِمردان ِایران ِباستان به زمان مادها باز می گردد، چرا که طبق منابع موجود مردان مادی از شلوارهایی استفاده می کردند که به جورابشان متصل بود، البته این اولین استفاده مردان از جوراب در تاریخ نیست چرا که در اواخر قرن 15 میلادی جوراب هایی طراحی و تولید شدند، که در آن ها تولیدکننده های جوراب، شلوارهای جذب را با جوراب ابریشمی ترکیب کردند و جوراب هایی را مخصوص مردان در آن دوره وارد بازار کار کردند.

جوراب هایی که به نام، ساق جوراب ابریشمی استفاده می شد و در سال های اخیر برای استفاده ی زنان به کار می رفت.
منبع مورد ذکر نیز کتاب تخت جمشید، جلیل ضیاپور است که در آن پژوهش کلی از پوشاک هخامنشی ها و مادها وجود دارد. در این کتاب نوشته شده است که نقش هایی بر راه پله شرقی کاخ آپادانا وجود دارد که پیشکشیِ آن ها شلوار است که آن ها را بر روی دست می برند این شلوارها از پایه جوراب وصل است به گونه ای که گویی آن ها یکسره دوخته شده اند.

جوراب، بخش مهمی از پوشاک است که غالبا مردان به آن توجه چندانی نمی کنند در صورتی که جوراب ها بخش آشکاری از لباس ما هستند و مزیت هایی چون گرم نگه داشتن پا، جذب عرق پا و ضربه گیری دارند و نمی گذارند آسیبی به پا وارد شود. تولیدی جوراب مردانه ، مدل های متنوعی رادر سال ها اخیر به بازار عرضه کرده است.

گاهی اشتباه برداشت می شود که جوراب هایی که تولیدی جوراب مردانه با طرح و نقش زیبا، طراحی و تولید می کنند، مردانه نیست. این نظر اشتباه است البته باید در پوشش جوراب نکات و قواعدی را رعایت کنید تا مناسب با سن و جایگاه اجتماعی و استایل شما باشد تا عجیب و غریب جلوه نکنید.

اگر متون مختلف را مطالعه کنیم متوجه می شویم مردان از جوراب های ساق بلند و ابریشمی استفاده می کردند و اکنون هم متناسب با پوشش روزانه خود، می توانند از جوراب های متنوع استفاده کنند. تولیدی جوراب مردانه آن ها را به طور عمده، در 4 گروه دسته بندی کنیم که هر دسته قواعد مخصوصی دارد که در ادامه هریک را به تفکیک بیان می کنیم و قواعد استفاده از هریک را به تفصیل بیان خواهیم کرد بنابراین با ما همراه باشید.

دسته اول، جوراب بدون دید پا ، no show socks :

جوراب کالجی مردانه ، تولیدی جوراب مردانه

مورد مشابه این دسته از جوراب ها، در دسته بندی جوراب زنانه نیز وجود دارد و جوراب های بدون دید هم زنانه هستند هم مردانه به این علت که از این جوراب ها در هنگام پوشیدن کفش های کالج استفاده می شود و کفش های طرح کالج نیز در دو دسته زنانه و مردانه وجود دارد همچنین از این جوراب ها می توان هنگام پوشیدن کفش های لوفر، آکسفورد و قایقی نیز استفاده کرد، که توسط تولیدی جوراب مردانه تولید می شوند و در بازار در دسترس هستند.

امروزه شاهد جوانانی هستیم که برای مطابق مد روز بودن و داشتن سبک خاص خودشان، از جوراب استفاده نمی کنند در حالی که نباید از مزایای پوشیدن جوراب غافل شد.

جوراب مانع از بوی بد گرفتن پا و ترک خوردن پاشنه پا می شود اگر می خواهید سبک خود را در پوشش داشته باشید می توانید از این جوراب ها استفاده کنید که دیده هم نمی شود. اگر سابق بر حال، شخصی بودید که در هنگام پوشیدن کفش از جوراب استفاده نمی کردید باید عنوان کنم پا یکی از بیشترین قسمت های تولید عرق در بدن انسان است و یک جفت پا، روزانه 25 میلی لیتر عرق تولید می کند. بنابراین اگر از جوراب مناسب استفاده نکنید که عرق پا شما را جذب نکند به مرور زمان دچار بوی بد پا خواهید شد.

تولیدی جوراب مردانه امروزه، عمدتا از پنبه، پشم، نایلون، آکریلیک، پلی استر، پلی پروپن و … برای تولید جوراب استفاده می کند و الیاف هایی مانند: ابریشم، بامبو، کتان و… را برای نرم شدن محصول تولیدی به آن اضافه می کنند.

دسته دوم . جوراب مچی مردانه ankle length socks :

جوراب مچی، تولیدی جوراب مردانه

این جوراب قسمت قوزک پا را نیز می پوشاند و مناسب کفش های اسپرت است و در ظاهر آقایان آن چه اهمیت دارد این است که اگر شلوار کوتاه می پوشند نباید جوراب آن ها بلند باشد (البته گاهی هنگام ورزش از جوراب بلند نیز می توان استفاده کرد اما آن برای دسته بعدی است و نباید برای استایل روزانه شلوار کوتاه را با جوراب بلند پوشید).

برای استایل روزانه این نکته را رعایت کنید که این جوراب مردانه، مناسب زمانی است که شلوار کوتاه پوشیدید و کفش اسپرت به پا دارید. اگر با جوراب های مدل زنانه نیز آشنایی داشته باشید دوباره متوجه خواهید شد این سبک جوراب نیز زنانه یا مردانه ندارد و در هر دو گروه مشترک است و به صورت اسپرت توسط هر دو دسته استفاده می شود.

آن چه پوشش مردها و زن ها را از هم متمایز می کند نوع رنگ و طرح جوراب است که بعد از اتمام طرح کلی جوراب مردانه سراغ نکات استفاده از جوراب در آقایان می رویم و تمام رنگ های موجود و مناسب برای سبک های مختلف جوراب را بررسی می کنیم.

درباره این نوع از جوراب های مردانه که توسط تولیدی جوراب مردانه طراحی می شود، باید بدانید که این گروه از جوراب ها را با لباس غیر رسمی می توان پوشید.

دسته سوم. جوراب مردانه معمولی یا regular socks یا mid calf socks یا crew socks :

جوراب معمولی، تولیدی جوراب مردانه

مرسوم ترین جوراب مردانه، این دسته است که مخصوصا در مردان ایرانی بسیار متداول است و با آمار تقریبی می توان گفت 90 درصد آقایان ایرانی از این دسته جوراب مردانه استفاده می کنند.

این مدل برخلاف دسته قبل، مناسب پوشش های رسمی است و می توان این جوراب مردانه را با کت و شلوار نیز پوشید و از آن در محیط های اداری و مهمانی های رسمی استفاده کرد البته انتخاب رنگ و طرح این دسته از جوراب ها قواعدی دارد که به تفصیل درمورد آن ها صحبت می کنیم.

اندازه این جوراب تا وسط ساق پا می باشد و به همین دلیل، منطقی است که نام این جوراب mid calf باشد اما همان طور که در قسمت معرفی، نام های مختلفی را بیان کردیم به crew socks نیز اشاره کردیم علت نام گذاری این جوراب به این نام چیست؟

در قرن 18 میلادی این سبک از جوراب، جزو یونیفرم خدمتکاران بود به همین دلیل این نام بر روی این گروه از جوراب مردانه باقی مانده است مشابه این نام نیز دسته ای در جوراب های زنانه وجود دارد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه به قواعد پوشیدن این جوراب بپردازیم با نگاه اجمالی به جامعه متوجه اشتباهی می شویم که مردان هنگام پوشیدن کت و شلوار انجام می دهند و این خطا، پوشیدن کت و شلوار با جوراب سفید است در حالی که رنگ سفید در این جوراب ها برای تیپ های روزمره و اسپرت است و نباید از آن هنگام پوشیدن لباس های رسمی استفاده کرد همچنین از ست کردن جوراب با کفش بپرهیزید و سایر قواعد را به شرح زیر، رعایت کنید  :

 1. رنگ جوراب را با شلوار ست کنید نه با کفش
  2. از جوراب های رنگ تیره و بدون طرح برای تیپ های رسمی و مجلسی استفاده کنید.
  3. اگر زمانی در انتخاب رنگ جوراب با لباس های روزانه خود دچار تردید شدید از رنگ های تیره در این مواقع استفاده کنید چرا که عمدتا گزینه های بهتری هستند.
  4. ضرورت مشخص نشدن پا در دیدارهای رسمی برای مردان در حدی است که ساق بندهایی طراحی شده اند تا مانع افتادن یا پایین آمدن جوراب و مشخص شدن پا شوند.
  5. اگر اکثرا تیپ روزانه، معمولی یا اسپرت دارید می توانید جوراب هایتان را با بلوز یا کراوات و در مواقع خاص با ساس بند خود ست کنید البته توصیه می شود زمانی که رنگ کروات یا کمربندتان تیره است از این نکته استفاده کنید.
  6. رنگ های تیره ای که در قسمت های قبل برای دیدار رسمی بیان کردیم شامل سیاه، خاکستری، رنگ های خنثی و سورمه ای می شوند.
  البته موارد بیان شده قواعد کلی هستند و شما می توانید در حد راهنما گرفتن از آن ها برای استایل شخصی و روزانه خود استفاده کنید.

دسته چهارم (دسته آخر) . جوراب اندازه زانو یا knee length socks :

جوراب اندازه زانو، تولیدی جوراب مردانه

همان طور که از نام این دسته مشخص است این جوراب ها تا زانو را کامل می پوشانند و به جهت همین پوشش است که این جوراب ها پا را از ضربه و آسیب و سرما محافظت می کنند.

تولیدی جوراب مردانه در زمان های قدیم این دسته از جوراب ها را مناسب برای پوشیدن چکمه نظامی یا هنگام ورزش های مختلف با کتانی تولید کردند، اما موارد استفاده از جوراب، محدود به موارد بیان شده نمی شود و می توان از این جوراب ها که تنوع رنگی بالایی نیز دارند به هنگام ورزش با لباس و شورت ورزشی یا چکمه های کوه نوردی استفاده کرد.

نکات پایانی در خصوص پوشیدن جوراب مردانه به شرح زیر است :

 1. نکته اول تطابق جوراب شما با شلوارتان است به عبارت ساده تر جوراب باید به شلوارتان بیاید، این نکته ساده به شما ظاهر مقبول و اجتماعی می دهد ولی اگر دارای سبک خاصی یا استایل پوشش خودتان هستین می توانید این قانون را نقض کنید و مطابق سلیقه خود لباس بپوشید.
  2. اگر سلیقه خاص دارید می توانید جوراب های طرح دار تهیه کنید و آن را با کراوات با کفش خود ست کنید.
  3. دلیل استفاده از جوراب به اعتقاد عده ای اتصال کفش با شلوار است بنابراین به فاصله بین جوراب و شلوار، مخصوصا در مواقع رسمی دقت کنید این نکته در خلال یکی از دسته های قبلی بیان شده بود.
  4. اگر نمی خواهید گردش خود در پاهای شما دچار مشکل شود از سایز مناسب جوراب برای خود استفاده کنید انتخاب سایر مناسب جوراب را می توانید با امتحان چندین جوراب و سایزهای مختلف انجام دهید.
  5. طرح جوراب های مردانه رسمی که با کت و شلوار استفاده می شود عمدتا طرح آرجیل (لوزی شکل است) این طرح برای زمان گذشته است که دوباره وارد بازار جوراب شده است.
  6. اگر می خواهید از جوراب های رنگ روشن استفاده کنید مراقب باشید تا آن ها را هنگام پوشیدن لباس های روشن، استفاده کنید و تا حد امکان از جوراب رنگ روشن برای کت و شلوار استفاده نکنید.

8 thoughts on “تولیدی جوراب مردانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

با ما در ارتباط باشید...

×